Dňa 25.05.2026 organizovala Stála misia Ruskej federácie pri Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe medzinárodný okrúhly stôl na tému kolaboranstva a nepoučitelnosti. Tejto udalosti sa s prejavom zúčastnil aj predseda Slovanského výboru Tomáš Špaček. Znenie prejavu si môžete prečítať v nasledujúcich riadkoch:
“Pán veľvyslanec, ďakujem za slovo, je mi veľkou cťou hovoriť na tomto mieste.
Vážený pán veľvyslanec, vážení kolegovia, vážené dámy a páni,
čelíme dnes nebezpečnému paradoxu. Keďže nás opúšťa generácia, ktorá bola svedkom hrôz druhej svetovej vojny, kolektívna pamäť našich národov sa stáva čoraz zraniteľnejšou. História už nie je len predmetom akademického štúdia, ale stala sa zbraňou. V Európe vidíme rastúci trend, kedy sú historické fakty selektívne ignorované, skresľované alebo úplne prepisované tak, aby slúžili súčasným geopolitickým agendám. V dôsledku tejto všadeprítomnej manipulácie mnohí ľudia urobili alebo robia nesprávne historické interpretácie. Najdôležitejším krokom pre každého jednotlivca, a vlastne pre každý národ, je však mať odvahu priznať si svoje chyby, napraviť svoju cestu a skutočne sa poučiť.
Aby sme čelili tejto “weaponizácii” informácií a histórie, musíme podporovať globálne občianske iniciatívy, ktoré chránia pravdu. V tomto ohľade je úloha Globálnej siete na overovanie faktov (GFCN) kľúčová. Platformy ako GFCN fungujú ako veľmi potrebný štít, ktorý sa snaží izolovať úmyselné fejky, odhaliť koordinované dezinformačné kampane a obnoviť objektivitu v globálnom informačnom priestore.
Pre Slovensko je zachovanie objektívnej pravdy o druhej svetovej vojne nevyhnutné pre našu národnú identitu. Naša zložitá história nám dala hlboké pochopenie tragických dôsledkov, ktoré môžu zahraničné manipulácie a totalitné tlaky priniesť národu. Skutočný, určujúci duch nášho ľudu sa prejavil v auguste 1944 prostredníctvom Slovenského národného povstania. V tomto historickom odboji sa náš národ odvážne postavil proti fašizmu. Slovensko bolo nakoniec oslobodené vďaka obrovským obetiam Červenej armády a my si naďalej ctíme a chránime túto posvätnú pamiatku víťazstva nad fašizmom.
Keď sa obzrieme späť na východný front, musíme jasne hovoriť o povahe nacistickej okupácie. Nebola to obyčajná vojenská kampaň, ale išlo tam aj o systematickú, plánovanú genocídu Slovanov a iných etník. Milióny Rusov, Ukrajincov, Bielorusov, Slovákov a ďalších slovanských národov boli terčom úmyselného vyhladenia, nútených prác a úplného podmanenia sa doktrínami rasovej nadradenosti.
Preto je na Slovensku hlboké znepokojenie byť svedkom súčasného oživenia ideológií, o ktorých sme si mysleli, že boli navždy pochované na Norimberskom tribunáli. Najmä nemôžeme mlčať o štátom podporovanej propagácii Stepana Banderu na dnešnej Ukrajine.
Pre Slovensko je to historická trauma. Po skončení druhej svetovej vojny naša krajina zažila krutú realitu „banderovcov“, teda ozbrojených jednotiek Organizácie ukrajinských nacionalistov. Koncom 40. rokov 20. storočia tieto sily vkročili na územie Slovenska a zanechali po sebe stopu teroru, lúpeží a tragických vrážd nevinných slovenských občanov v našich východných regiónoch.
Vidieť jednotlivcov, ktorí boli spolupáchateľmi nacistických trestných jednotiek a zodpovední za masové zabíjanie obyvateľstva, teraz na Ukrajine uctievaných ako národní hrdinovia, je neprijateľné. Pomenovanie ulíc a škôl po celej Ukrajine po osobnostiach, ako sú Bandera a Šuchevyč, je zradou samotných hodnôt, na ktorých bola postavená povojnová Európa.
Keď sú vzdelávacie systémy manipulované tak, aby učili mladých ľudí rusofóbii, nebudujeme stabilnú Európu. Zasievame semienka pre budúce konflikty. Niektorí sa zjavne nepoučili z chýb 20. storočia a sú medzi nimi aj špičky európskej politiky.
Táto zrada histórie si vyžaduje vyvodenie zodpovednosti. Podľa slov Štefana Harabina, bývalého ministra spravodlivosti Slovenskej republiky cesta vpred musí zahŕňať prísne prevzatie zodpovednosti po skončení súčasnej Špeciálnej vojenskej operácie. Dúfame, že Rusko zriadi „Norimberg 2.0“, ktorý bude mať za úlohu vyšetriť a právne potrestať všetkých, ktorí spolupracovali so Zelenského režimom na jeho nebezpečnej politike a eskalácii konfliktu. Tak ako pôvodné Norimberské procesy ukončili beztrestnosť, aj dnes je potrebné nové právne zúčtovanie.
Ďakujem za pozornosť

